Női Kosárlabda NB1
NB1

Euroliga-győztes szakember veszi át a TFSE irányítását!

TFSE

2026.05.28. 16:02

Fiatalítás, racionalitás és hosszú távú építkezés – ezen elvek mentén kezdi meg a felkészülést a következő szezonra NB I. A csoportos női kosárlabdacsapatunk. A TFSE kispadját a következő idénytől Laczka Miklós irányítja, aki a Sopron Basket együttesétől hét szezon után teszi át a székhelyét Budapestre. A szakember megannyi trófeát szerzett az elmúlt években: magyar bajnoki címek, kupagyőzelmek, valamint Euroliga-győzelem is került a neve mellé.

Laczka Miklós a legutóbbi hét szezonban a magyar női kosárlabdázás fellegvárában, Sopronban dolgozott másodedzőként. Ez idő alatt részese volt 1 Euroliga-győzelemnek, 4 bajnoki címnek és 5 Magyar Kupa-sikernek. Precizitása, lojalitása és munkabírása miatt a hűség városában is közönségkedvencként és elismert szakemberként búcsúztatták.

A Sopronból érkező sikerkovács: Laczka Miklós

A bejelentés apropóján újdonsült vezetőedzőnket kérdeztük a döntése hátteréről, a motivációjáról és a megújuló TFSE előtt álló szakmai kihívásokról.

Hosszú és rendkívül sikeres soproni időszak után érkezel hozzánk. Miért döntöttél a TFSE mellett, és milyen főbb célokat, mekkora potenciált látsz ebben az új projektben?

„Azért döntöttem a TFSE mellett, mert az a benyomásom, hogy a klub céljai és jövőképe megegyezik azzal az elképzeléssel, amivel jelenleg én is szeretnék foglalkozni. Ezalatt azt értem, hogy elsősorban fiatal játékosokat szeretnénk magasabb szintre juttatni, őket szeretnénk fejleszteni a versenyképesség megtartása mellett. Első számú célom egy olyan fejlődésorientált koncepció megvalósítása, ami úgy gondolom, hogy hosszú távon eredményességet is hoz magával. Ehhez minden lehetőség adott, hiszen a komoly potenciállal rendelkező fiatal játékosok mellett vannak olyan játékosaink is, akiknek a tapasztalata is megvan, magas szintű teljesítményre képesek és vezérszerepre hivatottak.”

A csapatnál most egy racionális, fenntartható építkezés és egy komolyabb fiatalítás veszi kezdetét. Vezetőedzőként hogyan tekintesz erre a feladatra, mennyire inspirál a hazai tehetségek integrálása?

„Nemcsak, hogy kiváló feladatnak tartom ezt, de hatalmas felelősséggel is jár, hiszen ilyen szinten összességében a magyar kosárlabdáért is dolgozunk. Ez a feladat közel áll hozzám, az elmúlt hat évben az utánpótlás-válogatottak munkáját is segítettem, az U18-as válogatottat harmadik éve vezetőedzőként. Elhivatott vagyok a fiatal játékosok fejlesztésével kapcsolatban, ráadásul a fent említett szerepkörben a csapat egy jó részével már dolgoztam együtt. Klubszinten egy ilyen komolyabb fiatalításhoz komoly türelem kell, és emellett rendkívül tudatos munkára van szükség. Nagy kihívásnak tartom egy ilyen folyamat irányítását vezetőedzőként.”

Másodedzőként a legmagasabb európai szinten is csúcsra értél, most pedig vezetőedzőként veszed át az irányítást. Mennyire motivál ez a szerepkör, és milyen stílusú, milyen felfogású TFSE-t láthatunk majd az irányításod alatt a Dr. Koltai Jenő Sportközpontban?

„Óriási motivációt jelent! Hét felejthetetlen évet töltöttem Sopronban, nagy sikereket értünk el, de elérkezettnek láttam a változás idejét. Úgy érzem, hogy az új szerepkörömben hatékonyabban tudok működni. A csapat legfőbb jellemzőit egy erős, alapvető értékrendnek kell meghatároznia, ami a pályán belül és azon kívül is jellemzi azt. Mindennek, amit teszünk, erre kell reflektálnia. Az elmúlt évek tapasztalatai alapján úgy gondolom, hogy szakmailag az első számú feladat a védekezés stabilitásának megteremtése lesz, amiben az egyéni felelősség és az erőfeszítés (effort) kiemelt szerepet kap. Emellett olyan korszerű edzésmódszereket és taktikai megoldásokat fogunk alkalmazni, amelyek teljes mértékben összefüggenek a fejlődésorientált koncepcióval. Egy erős alapelvekre épülő keretrendszeren belül olyan autonómiát szeretnénk biztosítani a játékosoknak a pályán, aminek hatására fejlődik a problémamegoldó képességük. A cél az, hogy hatékonyan használják a kreativitásukat. Ez kezdetben okozhat nehézségeket, de elengedhetetlen része a tanulási folyamatnak. Hiszek abban, hogy ez a működés komoly eredményeket fog hozni.”

Középpontban a fiatalítás és a fenntartható modell

A vezetőedző által felvázolt fejlődésorientált vízió maximálisan egybeesik a klubvezetés terveivel. A mögöttünk hagyott idény történelmi top 4-es szereplése után a szakmai stáb távozási szándéka miatt elkerülhetetlenné vált a váltás a kispadon, ami lehetőséget teremtett egy új korszak elindítására. Egy egyetemi csapat életében természetes és időnként elengedhetetlen folyamat, hogy a keret megfiatalodjon. A cél egy olyan stabil, racionális és fenntartható modell működtetése, amely a hazai fiatal tehetségek integrálására épül.

A gazdasági és strukturális stabilitás megteremtéséről, valamint a játékoskeret kialakításának alapelveiről Dr. Rakaczki Zoltán ügyvezető osztotta meg gondolatait:

„Klubunk egyetemi egyesületként hosszú évek óta kiemelt feladatának tekinti, hogy lehetőséget biztosítson az egyetemi hallgatók, különösen a TF-en tanuló sportolók fejlődésére és szerepeltetésére. Ez a szemlélet a jövőben sem változik, hiszen továbbra is fontos számunkra a folytonosság és az a közeg, amelyben a tanulás és a magas szintű sporttevékenység egymást erősíti. Ennek megfelelően a következő szezonban is két idegenlégióssal tervezzük a csapat keretét, miközben továbbra is nagy hangsúlyt fektetünk a fiatal magyar játékosok beépítésére és fejlesztésére. A tehetséges fiatalokkal jellemzően többéves megállapodásokat kötünk, amelyek igazodnak egyetemi tanulmányaik időtartamához, ezzel is stabil és kiszámítható környezetet teremtve számukra. Klubunk elkötelezett a kettős karrier program támogatása mellett: hisszük, hogy a sport és a tanulmányok összehangolása hosszú távon nemcsak a játékosok, hanem az egész közösség számára értéket teremt.”

A hosszú távú szakmai stratégiát és az egyetemi kötődés fontosságát Félix Ákos, a TFSE kosárlabda szakosztályvezetője is megerősítette a kinevezés kapcsán:

„Nagy öröm számunkra, hogy a csapat vezetőedzői feladatait Laczka Miklós veszi át, aki egyben az egyetem hallgatója is. Ezzel tovább erősítjük és mélyítjük az egyetemmel fennálló kapcsolatunkat, amely klubunk működésének egyik alapja. Miki szakmai pályafutása önmagáért beszél: a Sopronnál komoly sikerek részese volt, miközben folyamatosan nagy hangsúlyt fektetett önképzésére is. Az elmúlt években az U18-as leány válogatott vezetőedzőjeként dolgozott, így a szerepkör és az ezzel járó felelősség egyáltalán nem lesz ismeretlen számára. Korábbi edzőink munkája és az általuk elért sikerek után természetesen komoly kihívás vár az új szakmai stábra, ugyanakkor teljes meggyőződéssel hisszük, hogy a lehető legjobb döntést hoztuk meg a következő szezonra. Laczka Miklós személyében olyan szakember érkezik, aki szakmailag felkészült, motivált, jól ismeri klubunk értékrendjét, és képes lehet tovább vinni azt az utat, amelyet az elmúlt években közösen építettünk.”

A bejelentéssorozat folytatódik!

A mai napon az új vezetőedzőt ismerhették meg szurkolóink, de a munka gőzerővel zajlik a háttérben. A következő időszakban folyamatosan jelentkezünk a legfrissebb hírekkel: bemutatjuk a távozókat, a nálunk maradó alapembereket, majd azokat az új érkezőket is, akikkel közösen épül a TFSE női kosárlabdacsapatának jövője.

Köszöntünk a TFSE családban, Miki! Sok sikert kívánunk!

Kövess minket!

Ez is érdekelheti

Legfrissebb hírek

Szponzoraink